Мотиваційна складова навчання

22 лютого 2019

     Усім привіт! Мене звати Дарія і відтепер я буду висвітлювати у нашому Блозі психологічні аспекти вивчення мов, індивідуально-психологічні характеристики особистості, і ми нарешті наблизимось до відповіді на питання «Чому мені так тяжко дається вивчення мови?» «Чому я не вмотивований?» та «Як мої психічні процеси працюють НА мене?»

    Почнемо з мотивації. Усім нам відомо, що зараз без знання хоча б однієї іноземної мови дуже складно, або навіть неможливо,  отримати гідну роботу та побудувати успішну кар’єру та просто донести свою думку іноземному туристу. Але чому одні стрімголов мчать на  групові або індивідуальні курси з повною рішучістю та прагненням вивчити мову, а інші не наважуються відвідати навіть пробне заняття та все чекають більш слушної миті?

    Усім керують наша мотивація та вольові зусилля.

     Існують різні визначення поняття «мотивація» (від лат. “movere”- рухати), і ось одне з них - це спонукання до дії, здатність задовольняти потреби за допомогою будь-якої діяльності.

    Зазвичай психологи виділяють наступні види мотивації людини: зовнішня, внутрішня, позитивна, негативна, стійка, нестійка, тощо.

  • Зовнішня – мотиваційні стимули ідуть ззовні. (Наприклад, керівник пообіцяв підвищення заробітної плати, якщо я піду на курси з англійської.)
  • Внутрішня – пов'язана не з зовнішніми обставинами, не з стимулами і підкріпленнями, а, в першу чергу, з самим змістом діяльності, це наше внутрішнє спонукання.
  • Позитивна мотивація ґрунтується на позитиві. (Наприклад, якщо я зможу пояснити англійською іноземцеві де знаходиться театр  – я буду собою пишатись)
  • Негативна мотивація - все, що пов’язано з покараннями матеріального і морального плану. (Наприклад: якщо я не піду на курси з вивчення іноземної мови – на моє місце візьмуть більш цілеспрямованого працівника)
  • Стійка мотивація – та, яка не потребує підкріплення. Вона непохитна, і ніякі обставини її не полегшують.
  • Нестійка – та, яка завжди «на межі» (Напр : ніби і хочу піти на курси, але ж я не маю  часу, а з іншого боку…) 

     Тож яка мотивація повинна переважати для більш ефективного вивчення іноземних мов?
      Внутрішня мотивація є рушійною силою, що йде зсередини особистості. Саме вона  робить сам процес навчальної діяльності для студентів важливим, цілеспрямованим і повним сенсу. Студентові подобається сам предмет вивчення - іноземна мова, подобається процес інтелектуальної діяльності. Завдяки внутрішній мотивації ми працюємо «на совість», прискіпливо вивчаємо тонкощі і нюанси, нескінченно самовдосконалюємось і розвиваємося. Це не набридає, і ми підіймаємося до нових вершин.

      Чому важко зберегти свою внутрішню мотивацію,  як її підвищити та про роль викладача у цій справі  ми будемо міркувати наступного разу :)