Психологія звички. Як сформувати нову звичку?

22 травня 2019

    Безліч наших рутинних справ ми робимо не усвідомлено, автоматично : почистити зуби зранку, зняти взуття в передпокої, заходячи в будинок та інші дії. Це та підсвідома програма, дотримуючись якої людина діє.

     Ми змінюємося, і з'являється необхідність внести зміни в своє життя. Наприклад, ми часто думаємо і говоримо собі:
"Все, з понеділка буду бігати вечорами / буду вчити німецьку мову / більше не буду відкладати все на завтра" і т.д.
Є речі, до яких ми прагнемо, хочемо ввести в свій спосіб життя і докладаємо, так чи інакше, до цього зусиль. Але не завжди це виходить.

        На різних ресурсах ми можемо зустріти перелік звичок, які абсолютно кожен може застосувати до себе і свого життя і стати від цього щасливішим.
Але рідко хто дає рекомендації про те, як саме сформувати хорошу звичку з успішним її закріпленням і застосуванням, та  які є закономірності в цьому процесі. Давайте розбиратись :)

Закономірність 1: термін формування звички залежить від особливостей вашої нервової системи, віку, рівня значущості тригера (подія, що служить сигналом для «запуску» звички) . Але головне  це ваше завзятість.
Закономірність 2: шлях до досконалого оволодіння метою  це не просто, і якщо можна було б зобразити його за допомогою графіку, крива спочатку прагнула б вгору, а потім цей процес уповільнювався б, тому що навіть незначний опір все ж може виникнути (крива буде практично паралельна осі). Але як тільки ви знайдете сили і бажання рухатися далі і відкриється "друге дихання" – вона зведеться вгору.
Закономірність 3: термін формування залежить від складності самої звички. Чим складніше вона, тим більше часу може знадобитися.
Закономірність 4: не можна сформувати звичку без мети і мотивації.
Закономірність 5: дія закріплюється і стає звичкою тоді, коли виконується без протидії з боку тіла і розуму. (Нові нейронні зв'язки, які ми створили, витісняють старі).

Закономірність 6 : треба позбуватись тих звичок, що заважають формуванню нових і корисних. Наприклад, якщо хочете бігати зранку, але маєте проблеми з раннім прокиданням, подумайте що вам заважає виконати цю дію. Можливо варто раніше лягати спати? 


Отже, як же сформувати звичку?

 

  •  Систематичні повторення – це найголовніше правило. Більше повторень – краще результат.
  •  Позитивний емоційний відгук на дію  процес повинен протікати в сприятливих умовах, з позитивним настроєм і дарувати вам позитивні емоції.
  • Шукайте для себе додатковий стимул  винагороджуйте себе тим, що вам дійсно приносить  задоволення! 
  •  Для того, щоб почати формувати звичку, досить буде тільки вашого бажання. Але бажання, як і ваша мотивація, можуть зменшуватись, коли ваші дії стануть рутинними (згадуємо криву), ейфорія від виконання плану може зникнути. Саме в цей момент люди можуть відмовитися від цієї ідеї. Але ми ж з вами знаємо, що таке може трапитися і це нормально.   НЕ ЗДАВАТИСЯ!!!
  • Уявляйте кінцевий результат, не забувайте про свою мету,   і хваліть себе за те, що ви з кожним кроком все ближче і ближче до неї!